Liebert GXT3-1000MT120 External UPS, Power Factor Correction
★★★★★ 4.1 61 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by greekcomicsacademy.gr
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Liebert GXT3-1000MT120 - UPS - AC 120 V - 900 Watt - 1000 VA 5 Ah - USB - output connectors: 6 - PFC - Manufactured by Liebert
  • Weight: 44.09 lbs.
  • Input Voltage: AC 120 V
  • Output Voltage: AC 110/115/120/127 V 3%
UPC 835514009313
Brand Liebert
Color Black
Runtime 5 minutes
Voltage 120 Volts
Wattage 900 watts
Amperage 5 Amps
Form Factor Tower
Item Weight 9.07 g
Manufacturer Liebert
Model Number GXT3-1000MT120
BuiltIn Media UPS - Power Factor Correction (PFC) - external
Input Voltage 120 Volts (AC)
Maximum Power 900 Watts
Connector Type 4 pin USB Type B
Output Current 60 Amps
Output Voltage 120 Volts (AC)
Output Wattage 900 Watts
Frequency Range 50/60 Hz (± 3 Hz)
Item Dimensions 0.02 x 0.02 x 0.02 inches
Mfr Part Number GXT3-1000MT120
Power Plug Type Type B - 3 pin (North American)
Item Part Number GXT3-1000MT120
Battery Cell Type Lead-Acid, AGM
Number of Outlets 6
Specification Met No
Enclosure Material Metal
Warranty Description 2 years warranty
Global Trade Identification Number 00835514009313
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
61 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (47)
4 stars
7% (4)
3 stars
4% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
10% (6)